понеділок, 21 грудня 2015 р.

План - конспект заняття гуртка "Аплікація "Забава" виготовлення короваю

Відділ  освіти
 Новосанжарської райдержадміністрації
Нехворощанський Будинок дитячої та юнацької творчості
Новосанжарської районної ради
Полтавської області


 ПЛАН - КОНСПЕКТ
 заняття гуртка «Забава»
(основний рівень,  другий рік навчання)


Тема заняття: 
 «Наш коровай ясний, як сонечко, красний».
З використанням техніки ліплення з солоного тіста


Керівник гуртка:
Іопа Олена Миколаївна




Нехвороща
2015 р

Мета :
· Познайомити гуртківців з історією священого хліба – короваю, царемонією його приготування, з піснями та обрядами, які з ним пов’язані.
·       Навчити дітей виготовлення з солоного тіста прикрас які вироблялися для прикрашання короваю;

·  Навчити дітей правильно обирати та використовувати інструмент, застосування, інвентар, посуд;
-         організовувати своє рабоче місце;
-         економно використовувати сировину та матеріали;
-         дотримуватись правил техніки безпеки;
·    Розвивати у вихованців самостійність, уяву, смак та фантазію, вміння ліпити й формувати оздоблення для короваю з солоного тіста, а також вирізати заготовки з тіста по лекалах.

Тип заняття: комбіноване (теорія + практика)

Обладнання:
Сировина - борошно пшеничне , сіль, крохмаль, олія, вода, фарби;
муляжі та зразки - муляжі короваю, заготівки квітів та інших елементів оздоблення;

нагороди - «оберіг», який виконаний з солоного тіста.

Обладнання - ноутбук, записи народних пісень до теми заняття «Наш коровай ясний, як сонечко, красний»

Інструменти, застосування, інвентар, посуд - кастрюля, сито, миска, дошки розробні, або пластмасові підставки, ножики , ножиці, різці для тіста, пензлі, фарби.

Дидактичні матеріали - малюнки, фотокартки, лекала (трафарети).

Місцепроведення - навчальний кабiнет.

План заняття
1.Організаційний момент
2. Мотивація навчальної діяльності
3.Теоретична частина
4. Інструктаж з техніки безпеки
5. Практична частина
6. Фізкультхвилинка
7. Підсумок заняття
8. Прибирання робочих місць

Хiд проведення заняття
1.  Привiтання усiх присутнiх, перевiрка наявностi та готовностi до заняття.
2.   Повiдомлення теми заняття та його мети, порядку проходження заняття.
3.    Розповiдь керівника гуртка про iсторiю винекнення короваю, про його велике обрядове значення для українського весiлля, особливостi приготування, регiональнi характеристики та вiдмiнностi.

Коровай
КОРОВАЙ – ритуальний священний хліб, котрий завжди має художньо виконану і естетично оздоблену круглу, тобто сонячну форму.
Він - символ багатства через плодючість природи, що приходить після Небесного весілля, на якому Місяць - це молодий, а Сонце - наречена. Тому на короваї обов'язково має бути знак Сонця - Хрест.
Весільний коровай у людей - головний ритуальний символ: його дарування є причащанням всіх гостей, розпочинаючи з батька-матері і завершуючи музиками, - і цим кожен, присутній на весіллі, долучається до великої тайни життя і запоруки людського благополуччя - хліба, котрий освячений Господом на щастя, добро, радість і довгії літа молодих. Цей коровай-символ поєднання двох сімей, розширення і збагачення роду. Вважалось, що особливу обрядову силу має той весільний коровай, для якого воду брали з семи криниць; муку з пшениці, котра росла на семи полях і її принесли у семи міхах; покладено в заміс сім кіп яєць, знесених сімома білими курками; масло брали з семи посудин, а збито його з молока від семи молодих корів...
       Висновок з цього виключно символічний: такий коровай спекти нелегко, а вберегти долю, котру він щедро дарує, ще важче...


Коровай як символ завершення аграрного року завжди випікали й на обжинки; разом із обжинковим снопом він є одним із найважливіших атрибутів свята Врожаю. 

1.     Залучення дітей до бесiди шляхом опитування на запитання:
1.     З яких продуктiв виготовляють коровай?
2.     Борошно якого ґатунку треба використовувати для приготування короваю?
3.     Якi прикмети, що пов`язанi з короваєм ви знаєте?

2.     Демонстрацiя малюнків, фотокарток  з короваєм.

3.     Керівник гуртка пропонує гурткiвцям визначити, який саме коровай їм найбiльш сподобався, якi елементи оздоблення вони хотiли б навчитися робити.

4.     Проводиться інструктаж з техніки безпеки.

5. Керiвник гуртка пропонує учням вибрати серед запропонованого комплекту iнструментiв та застосувань, якi знадобляться на заняттi сьогоднi.

6. Кожен гуртківець організує своє робоче мiсце, а керiвник гуртка допомогає в разі потреби, схвалює тих, хто виконав правильно й самостійно.

7.  Видача iнструкцiйних карток з порядком приготування солоного тiста.

       8. Приготування гурткiвцями солоного тiста (допомога керiвника в разі потреби).
Порядок замішування тіста:
1.     Привести зовняшний вигляд у вiдповiдностi до вимог: волосся прибране, одягнути фартух.
2.     Приготування тiста: 300 г пшеничного борошна, 400 г солi, 50 г крохмалю, 250 мл води, 20 г олії.


9.     Видача лекал для вирізування елементів оздоблення.

10.     Виготовлення учнями елементів оздоблення (допомога керiвника або дітей, у яких краще виходить тим, хто потребує).

11.   Фізкультхвилинка

«Ми ліпили, ми трудились,   Наші пальчики втомились.                                                                    А щоб далі працювати,       Треба пальці розім’яти.                                                                             Руки вгору потягніть.      І до сонця підстрибніть.                                                                            Всі присіли, встали враз,    Знов чекає ліпка нас.»

12.  Гуртківці діляться на дві команди і виготовляють круги на зразок короваю, прикрашають їх. Пiсля виконання завдання команди викладають спiльно виконанi роботи на столи.
13.  Прибирання робочих мiсць.


Підсумок заняття
14.  Кожна команда оглядає роботи та визначається з найкращою.
15.  Керiвник гуртка бере до уваги побажання гурткiвцiв та пiдводить пiдсумок проведенiй роботi, визначає найкращих та тих кому треба попрацювати над окремими прийомами.
16.  Кожному з гуртківців керiвник гуртка пропонує згадати, який  елемент оздоблення було виготовляти найцікавіше. Що було найскладнішим, що найлегшим,  що не вдалося, а також похвалити те, що сподобалося на проведеному заняттi.
17.  Керiвник гуртка дякує учасникам заняття за роботу, нагороджує найкращих, називає тему наступнього заняття: «Ходить гарбуз по городу» та пропонує учням пiдготувати для цього матерiал, а також пiдiбрати малюнки овочів (морква, капуста, картопля, цибуля, часник, перець, буряк...), бажає успiхiв.
18.  Прибирання кабiнету черговими.
19.  Нагородження кращого виконавця медалькою-оберегом.






1 коментар:

  1. У Вас так багато цікавих ідей для творчості! Переходьте працювати до нас!)

    ВідповістиВидалити